-2008 a biblia éve" hallhattuk ezt szó­szé­ken, gyülekezeti alkalmakon, ünnepe­ink kapcsán. Hozzánk is elérkezett pün­kösdkor a "biblia kiállítás", amely bejárta egyházunk nagyon sok gyülekezetét. A biblia olvasá­sára, lelki elmélyülésre buz­dítottak a gyüle­kezeti istentiszteletek, bib­liaórák témája pe­dig a növekedés volt lel­kiekben és hitben egyaránt.

Az esperesi teendők ebben az évben külö­nösen sok feladatot jelentettek, mert az egyházmegye szinte összes gyüleke­zeté­ben rövidebb látogatásra és az alapo­sabb ellenőrzést jelentő vizitációra került sor. He­lyettesítési szolgálatokat végez­tünk Mór-Pusztavám, valamint Csákvár-Csabi-Bicske gyülekezeteiben több alka­lommal is. A zsi­nati tagság, valamint az esperesi szakkollé­giumok látogatása is rendszeres elfoglaltsá­got jelentett. Szol­gálatainkat igyekeztünk időnkhöz és erőnkhöz képest lelkiismerete­sen végezni.

A tavalyi évek nehézségei ellenére sem adtuk fel terveinket és további pályázati le­hetőségeket kerestünk a súri templom külső rendbetételéhez. Ennek az elbírálása jelenleg is folyamat­ban van. A parókia építése újra elkezdődött, az alsó lakórész kerül kialakításra. Reménységeink szerint a 2009. évben 6. éves Teológus tanulót szeretnénk fogadni.

Nehézségeink ebben az évben is legin­kább az idővel voltak. Szeretnénk több test­vérhez eljutni, személyesen találkozni a gyülekezet tagjaival. Örömmel vesszük, ha a testvérek hívnak bennünket a sze­mélyes találkozásra. Ha szólnak, és jelzik, kik a betegek, akik várják a lelki vigaszta­lást. Az istentiszteletek látogatottsága ha­sonlókép­pen alakult a tavalyihoz. Vannak alkalmak, amelyeken sokan részt vesz­nek, (ilyen a családi istentiszteletek, gyermekek kará­csonya) és vannak olyan időszakok (nyáron, ünneptelen idő­szakok), amikor bizony keve­sen vagyunk az Isten házában. Szeretnénk, ha minden testvérünk jól érezné magát a templom­ban, és az Istennel való találkozás hely­színeként élné meg a vasárnapot, meg­szentelve azt a gyülekezeti közösségben.

A Súri gyülekezet létszáma: 410 fő. A választói névjegyzékben szereplők száma: 330 fő.

ˇ 8 testvért a feltámadás reménységé­vel kísértünk utolsó földi útjára.

ˇ 2 pár kérte közös életükre Isten áldá­sát.

ˇ 6 gyermek részesült a keresztség szentségében.

A Súri gyülekezetben az év során 19 al­kalommal végeztek a lelkészek látogatási szolgálatot, a szolgálatok kapcsán pedig 16 alkalommal történt beszélgetés a csa­ládokkal.

Keddi napokon bibliaórát tartott Szarka István lelkész. Havonta családi istentisz­teletre hívtuk a gyülekezetünk apraját és nagyját.

**Ökumenikus alkalmak gyülekezeteink­ben**:

Az ökumenikus imahéten 6 nap során Súron, Bakonycsernyén és Csetényben szolgáltak a különböző felekezetek lelki­pásztorai.

**Táborok, kirándulások**:

Március 7-8-án gyülekezeti kirándulást szerveztünk Kőszegre. Az első nap meg­tekintettük a Szombathelyi gyülekezetet, valamint intézményeit, délután lehetősé­günk volt egy rövid városnézésre.A kőszegdoroszlói pincelátogatás után megérkeztünk Kőszegre, ahol vendéglá­tóink finom vacsorával és meleg szere­tettel fogadtak. Másnap a reggeli temp­lomlátogatás és városnézés után Bük­fürdő felé vezetett utunk, ahol kellemes órákat tölthettünk együtt. Élményekben gazdagon térhettünk haza.

A nagyhéten is konfirmációs tá­borba indultunk Sopronba 22 konfirmandussal valamint "nagyocskáink­kal" Kovács Adriennel és Valásek Patrik­kal, akiknek ez úton is szeretnénk megkö­szönni segítségüket. Mindannyian életre szóló élményekkel gazdagodhattunk.

A nagyvelegi táborba az idei évben az eddigi évekhez mérten a legtöbben jöttek el. Több mint 30 gyermek volt a bakonycsernyei, valamint a súri gyüleke­zetekből. Akik ott voltak, reméljük jövőre is, szívesen eljönnek majd Nagyvelegre.

** Szeretetvendégségek és egyéb alkalmak **:

Pünkösdhétfőn, Bicskén találkozott az egyházmegye evangélikussága. Bakonycsernyéről és Súrról autóbusszal indultunk az egyházmegyei rendezvényre, melynek adományait a Bicskei Evangéli­kus Templom javára ajánlották fel.

A Celdömölki Egyházkerületi Napon gyülekezetünkből több testvér is részt vett, képviselve egyházközségünket.

Augusztus 17-én Súron az evangélikus templomban a "Három nap a templomért " Művészetek Dombja napok keretében a Szent Flórián fúvósegyüttes, és az El Canto együttes adott koncertet. Ugyan­csak e rendezvény keretében gyülekezeti házunk díszterme helyi alkotók képzőmű­vészeti tárlatnak adott otthont.

December 9-én Bencze András székes­fehérvári lelkésztestvér és felesége Bencze Andrásné tanárnő szolgáltak Súron és szóltak a hivatásaikban megélt hitükről.

**Egyéb események**: Szeptember 6-án Kiss László erdész szakmai segítségével fakitermelésre került sor a súri evangélikus temetőben, a kiter­melt fa egy részét fűtésre, a másik részét kerti bútorok elkészítésére fogjuk hasz­nálni.

Örömünkre szolgál a tapasztalat, hogy jó cél érdekében szívesen adakoz­nak a testvérek. Itt szeretnénk megkö­szönni azt a sok társadalmi munkát, me­lyet a temető kaszálásakor, valamint a fa­kitermeléskor a presbiterek, gondnok urak és önkéntes segítőik végeztek. Szeret­nénk megköszönni egyházi munkás és egyházfi testvéreinknek is a templomaink, illetve a templomaink körül végzett mun­kájukat.

Október hó folyamán az egyházfi mun­káját segítendő tanfolyam indult a révfü­löpi Ordass Lajos oktatási központban, ahol Kusicza Pálné és Szlama Ferencné testvéreink a gyülekezetünk képvise­letében részt vettek e képzésen. Ez év februárjának végén, ugyanott, hasonló képzés indul a presbiterek részére is.

Mid ezeket összefoglalva, a hála és köszönet szava első soron Egyházunk Urát, Megváltó Krisztusunkat illeti, aki erőt, hitet és időt adott az óvodában és gyülekezetünkben szolgáló testvéreinknek, gyülekezeti és egyházmegyei tisztségviselőinknek, önkéntes segítőinknek az örömmel elvégzett szolgálathoz.

S végezetül, megköszönünk minden imádságot, lelki és fizikai munkát, adományaikat és Isten iránti alázattal kérjük jelentésünk elfogadását.

Szarka Éva, Szarka István