Súri Evangélikus Egyházközség
 
1%

1%

 
Menü
Súri Evangélikus Egyházközség
Parókia
 

Parókia

Ebben az évben folytatódik a parókia építése. Az elhatározást az sürgette, hogy lelkészünk munkája az esperesi teendők miatt nagyon megszaporodott. Gyülekezetünk életét ez hátrányosan nem érintette, de be kell vallani , nagy segítség volna Súrnak és Bakonycsernyének is, ha segédlelkész, vagy hatodéves Teológus besegítene a két gyülekezetbe, ezzel könnyítve lelkészünk vállára nehezedő gondjait. A segédlelkész elhelyezése Súron a leg célszerübb, ehhez azonban a lelkészlakást lakhatóvá kell tenni. A belső munkálatok április végén a víz-gáz szereléssel elkezdődtek. A 6 milliós beruházást saját erőből valósítja meg a gyülekezet.

Az 1989-ben bekövetkezett politikai rendszerváltás után a társadalmi igazságtétel megkívánta, hogy jóvá tegyék, legalább is részlegesen kárpótolják gyülekezetünket az államosított javaiért. A gyülekezet presbitériuma ekkor úgy határozott, hogy az államosított ingatlanok egy részéért éves szintű járadék, iskoláját egyösszegű pénzbeli kártalanítással kéri ellentételezni. Az így rendelkezésre álló összegek jelentik ezen épület anyagi bázisának egy részét. 1993. december 06.-án megtartott presbiteri gyűlésen elvi határozat született a lelkészlakás és közösségi ház építéséről. A vezetőség felkérte Szautner Béla okleveles építészmérnököt, hogy készítse el a régi parókia bontási és a leendő parókia építési terveit. 2000. év elején gyülekezetünk vezetősége további egyeztetést látott szükségesnek, mert sokan tartottak az építkezéssel járó munkálatok terheitől. Többen javasolták a faluban lévő eladó ház vásárlását és annak a felújítását. A gyűlésen a presbiterek többsége az új parókia felépítése mellett szavazott. Ez lehetett a legjobb választás, hisz a képen látható a templom és a parókia közelségének tökéletessége.

**A presbitérium megbízta Varga Zoltán másodfelügyelőt a bontási munkálatok irányításával és az építkezés megkezdéséhez szükséges tereprendezéssel.**

E munkálatok a legteljesebb összefogással, főként a gyülekezeti és a falubeli fiatalság részéről 2000. Július 08.-án kezdődtek és 2000. Július 22-ig tartottak. A munkálatok során a gépi és kézi munkákat térítés nélkül végezték. A nehéz fizikai munkában tevékenyen részt vállalni nem tudó idősek a sok munkával járó téglapucolásban vették ki a részüket, vagy anyagi felajánlásokkal támogatták a gyülekezetet.

Több tervmódosítás után 2001. májusában elkészült a végleges terv, melyet a presbitérium jóváhagyott és engedélyeztetésre megküldte a felsőbb egyházi és önkormányzati építésügyi hatóságoknak. 2001. tavaszán a gyülekezet presbitériuma beszámolási kötelezettség terhe mellett kinevezett egy építésügyi bizottságot.

**Az építési bizottság vezetésével Kéri Gerzson számvevőszéki elnökünket bízta meg.**

**A bizottság tagjai :Szarka István helyettes lelkész esperes, Molnár István felügyelő, Varga Zoltán másodfelügyelő, Özv. Csapó Mihályné, Mészáros László.**

A gyülekezeti költségvetés a 2001. évben a beruházás megkezdéséhez 7,000,000 Ft. összeget biztosított. 2001. júniusában a kárpótlási ügyekben eljáró, állami egyeztető tanács ülésén rögzítettük az egyösszegű kártalanítás kifizetésének határidejét /2001. Okt. 31. / és az összeg mértékét. Az így rendelkezésre álló 16,000,000 Ft. képezi a beruházásunk alapját. 2001. augusztus 01.-én az építési engedély jogerőre emelkedett, augusztus 11.-én kitűztük az alapokat. Az alapozás munkálatait szakmai felügyelet mellett a gyülekezet tagjai végezték. A környék vállalkozóitól beérkezett legkedvezőbb árajánlatot fogadtuk el. A móri székhelyű FÓCUS 94. Kft. Szatzker Antal árajánlata volt a legkedvezőbb. A kivitelezés alatt felmerülő minden megoldásban hajlandó egyezkedni. Amennyiben tudunk szakembert, vagy segédmunkást biztosítani, arra a napra nem számol fel munkadíjat. Az anyag beszerzése előtt a Kft. vezetője és Kéri Gerzson is letesz egy árajánlatot, a kedvezőbb vásárolja az anyagot. Az eddigi építkezés során a kereskedelemben kapható épületanyagok árától -5, -10 %-al olcsóbban sikerült beszerezni mindent. Mindemellett a FÓCUS 94. Kft vállalta, hogy 2 ,000,000 forintot kamat nélkül hitelez a gyülekezeti terem befejezéséhez. Az építkezés forráshiányos, emiatt az építési futamidő 10 évre lett tervezve. A lelkészi lakás befejezése egyenlőre távlati tervekben sem biztosított, pedig a gyülekezet nagy álma, hogy újból saját lelkésze legyen. Ennek érdekében a 2003. évben a kislétszámú aktív egyházfenntartó, 2,000,000 forintot adományozott a parókia építésére. Az építkezés teljes tervezett beruházási összege épületgépészet nélkül, 2001. évben 36,000,000 Ft. volt.

Az építési bizottság nevében köszönetet mondok mindazoknak, akik az építkezésben áldozatos munkával és adakozással segítették az épület megépítését.

Külön köszönet illeti Ittzés János püspök urat a kárpótlási egyeztetésen tett erőfeszítésekért.

Külön köszönet illeti a Fejér-Komáromi Evangélikus Egyházmegyét 2,200,000 milliós pénzben történt támogatása végett.

A Komárom megyei APEH illetékeseit, amiért az építési számlák ÁFA tartalmát visszatérítették.

A FÓCUS 94. Kft. vezetőjét : Szatzker Antalt

A Súri Polgármesteri Hivatal Vezetőit az Egyházzal szemben tanúsított segítőkészségük végett.

**GYÜLEKEZETI TEREM FELSZENTELÉSE. **

-2004. tavaszán megtartott presbiteri gyűlésen hosszas egyeztetések után, olyan határozat született, hogy még ebben az évben legyen egy részleges parókia átadás. Az építési ütemterv 10 évben határozta meg az elkészülés ütemét, hiszen a gyülekezetünk ennél előbb nem képes önerőből felépíteni a megtervezett épületet. 2003. évben elkészült a gyülekezet díszterme, melyben a téli időszakban már énekkari, valamint egyházi előadások is megrendezésre kerültek. **2003. 12.09.-én Fehér Károly nyugalmazott esperes / tervezett új liturgia /**

**2003.12. 17.-én Szabó Lajos teológiai rektor /Isten Szava a Hétköznapokban. /**

Joggal merült fel az indítvány, hogy felszentelt gyülekezeti termet használjunk a továbbiakban. Az időpont egyeztetések után, megszületett a végleges dátum, ami 2004. október 10. 14.00 óra. Az ünnepet megelőző hét lázas készülődéssel telt a férfiak terepegyengetést végeztek, festettek az asszonyok takarítottak és finom ételekkel készültek az ünnepségre. Vasárnap reggelre az épület és az elkészített ételek már nagy pompával álltak a vendégek rendelkezésére, de az eső szakadt. Aggodalom fogott el bennünket, hogy a 300 főre készített Svédasztallal mi lesz. A gondviselő most sem hagyott el minket, mert 11 órakor az eső elállt. Az ünnepi Istentiszteletre több mint 400 fő jelent meg a templomunkban. Többen jelezték, hogy a karzatok és a templomfal között repedések keletkeztek a túlterheléstől. Aggodalomra nem volt ok, hisz a karzatok faanyaga kitűnő állapotban van, csak a terheléstől enyhe behajlás következett be. A lelkészek bevonulása után az oltár előtti szolgálatot Ittzés János püspök, Bencze András esperes és Szarka István helyettes lelkész végezte. A hálaadó istentisztelet igehirdetését az egyházkerület vezetője Ittzés János végezte az 1 Kor.1,4-9 alapján. " Hálát adok értetek Istennek mindenkor, azért a kegyelemért, amely nektek a Krisztus Jézusban adatott. Mert a vele való közösségben mindenben meggazdagodtok, minden beszédben és minden ismeretben, amint a Krisztusról való bizonyságtétel megerősödött bennetek. Azért nincs hiányotok semmiféle kegyelmi ajándékban, miközben a mi Urunk Jézus Krisztus megjelenését várjátok, aki meg is erősít titeket mindvégig, hogy feddhetetlenek legyetek a mi Urunk Jézus Krisztus napján. Hű az Isten, aki elhívott titeket az ő Fiával, Jézus Krisztussal, a mi Urunkkal való közösségre. "

A hálaadó Istentiszteletet közgyűlés követte, amelynek levezető elnöke Molnár István felügyelő volt. Köszöntötte a megjelenteket, majd a helyettes lelkésznek adott szót. Szarka István helyettes lelkész ismertette az építkezés folyamatát és az eddig felhasznált pénzkeretet. Ez az összeg elérte a 32 millió forintot, melyhez hozzáadásra került a mintegy 3 millió forint társadalmi munka, aminek nagy részét a súri gyülekezeti tagok teljesítették, de kivették részüket a nemes cél érdekében végzett munkából az Őskeresztyén Apostoli Egyház tagjai is. Molnár István felügyelő olvasta fel Bence Imre kimentő levelét, melyben sajnálattal közölte, hogy egyéb, már előzőleg elígérkezett elfoglaltsága végett nem tudott jelen lenni az ünnepségen. Gyülekezetünkben 9 évig szolgálatot teljesítő lelkész Isten gazdag áldását kérte a gyülekezet további munkájához. Molnárné Sógorka Veronika jegyző olvasta fel Özv. Jakab Miklásné levelét. Jakab Miklós volt az utolsó helyben lakó lelkész, aki 1945 - 1980 között teljesített szolgálatot. A lelkészasszony kérte a súri gyülekezetet, hogy valahol az új épületben helyezzék el a régi parókia képét, mert az életének egy darabja. Ugyanakkor Isten áldását kívánta arra a jövőre, amelyet újra helyben lakó lelkészre építenek a súriak.

Súr község polgármestere örömét fejezte ki az evangélikus gyülekezetnek azért a szép épületért, ami a község főterét ékesíti. Beszédjében lelkesítette a gyülekezeti tagokat a további jó közösségi együttműködésre. Ígérete szerint mindent elkövet a főtér szépítéséért.

Csapó MIhályné gondnoknő felszólalásában mindenkinek köszönetet mondott az áldozatos munkálatokért.

Zászkaliczky Péter lelkész 1980-1989. között helyettesítő lelkész beszédjében vissza emlékezett arra az időre, amikor Jakab Miklós lelkész eltávozott a faluból. Riadalom és rémület tükröződött az arcokon. Bakonycsernyéről történő helyettesítésem első heteit, talán első hónapját is meghatározó és visszatérő gondolat jellemezte, - vajon szét züllik a gyülekezet ? Lelkész nélkül meg szűnik minden ? A pásztor nélkül maradt nyáj sorsára jut a gyülekezet ? És most, ahogy ezt tapasztalhatjuk nem így történt, mert " hű az Isten " hű a Súriakhoz is. Isten hűsége tovább vitte a gyülekezet élni akarását. Nem a helyben lakó lelkész garantál mindent egy gyülekezetben, hanem Isten hűsége.

Mészáros Tamás egyházmegyei felügyelő felszólalásában elmondta, hogy az alapkő elhelyezésénél kissé aggodalom töltötte el, mit is tervezett ez a kis gyülekezet ? Azon a szép szeptemberi napon, amikor a nap is csak úgy ragyogott az égen, - vallomása szerint- egyáltalán nem látta biztosítottnak az épület elkészülését. A 321 fős gyülekezet nem képes az épület kivitelezését elvégezni. Munkájával kapcsolatosan sokszor át kellett utaznia Súron és örömmel tapasztalta, hogy minden alkalommal változást látott az épületen. A mai ünnepi felszentelésre elkészült gyülekezeti terem és a hozzá tartozó emeleti szobák méltón dicsérik a súriak szorgalmát.

Ittzés János püspök közgyűlési felszólásában elmondta, hogy amikor az alapkő letételénél az alapító okiratban szerepelt az a kijelentés, miszerint vasárnap nem végzünk munkát, felkapta a fejét. Elképzelni is nehéz volt, hogy a mai kor követelményeinek lehet-e egyáltalán gátat vetni. Tudunk-e Isten rendje szerint élni ? Amikor a gyárakban és üzemekbe berendelik a dolgozókat vasárnap és ünnepnap is. Szarka István lelkész fele fordulva megkérdezte. - és be tudtuk tartani ?-

" Igen betudtuk " Egy esetben fordult elő, hogy a vasárnapi istentiszteletre érkezve láttuk, hogy egy vállakózó dolgozói munkát végeznek. Lelkészünk tudomásukra hozta, hogy a vasárnap, megszentelt nap. Amikor az istentiszteletnek vége lett a dolgozók már nem voltak az építkezésen.

"Ha Isten törvényét megszegjük higgyük el, hogy mindig az ember húzza a rövidebbet. Ne akarjuk kijátszani Isten akaratát ! Nem eredménytelen és nem haszontalan a keresztyén élet tanulságtétele. "

Egyházmegyénk vezetője ígéretet tett, hogy amikor lehetséges lehet, hogy 2 év múlva lehet, hogy előbb, senki ne kérje tőle számon az ígéretet, mert ez sok mindentől függ, de amint lehetséges segédlelkészt, vagy egy 6.-éves teológus lelkészjelöltet biztosít a súri gyülekezetnek. Ezek után átadta a porcelánból készült egyházmegyei címert.

A felszentelésnél Szatzker Antal vállalkozó átadta az épület kulcsait Ittzés János püspöknek, majd az áldás után az egyházmegyei vezető, átadta Szarka István lelkésznek. A megjelent lelkészek áldása után használatba vettük az épületet. Az étkezés előtt elmondott imádság után a terített asztal finomságai várták az ünnepségen megjelenteket.

Kéri Gerzson.

Társoldalak
Püspökválasztás
Templom
Hírek
Lelkészeink
Lelkészi Jelentések
Elérhetőség
Esperes Beiktatás.
Presbiterek
Konfirmáció
Alkalmaink
Nagyvelegi Tábor.
Finn kapcsolat
A választásokról
Régi képek
Bakonycsernyei Gyülekezeti Oldal
Súri Evangélikus Lelkész Blogja
Temető rendelet
 
Képek

1Alapbetonozás
Alapozás
Alapbetonozás
Okirat ismertetése
Okirat aláírása
Alapító okirat lefedése
Lábazat
Udvar felöl
Paróki
Istentisztelet vége,
Kulcsátadás
Igehirdetés
Istentisztelet vége.
Felszentelés.
Lelkészek
Oltár előtti szolgálat
Bakonycsernye énekkar szolgálata.
Résztvevők.
Ünnepi közgyűlés
Súr polgármestere
Szarka István lelkész építése beszámolója.
Gondnok köszönet nyilvánítása.
Parókia
Teakonyha
Gyülekezeti terem
Gyülekezeti terem
Épület torony
Épület
Parókia
4.kép
5.kép
Gyülekezeti terem.
Lépcsőház
Gyülekezeti terem feletti társalgó.
Korlát
16.
Lépcsőház
17.
Társalgoból nyíló toronyszoba.
18.
Építés folyamatának vetítése
Ehhez már nem kell írni semmit :-)))
Parókia

Lelkészi ház bejárata.
Gyülekezeti terem bejárata.
Lelkészlakás főbejárata.
Téli kép.
Téli kép
6.kép
 
© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster