Súri Evangélikus Egyházközség
 
1%

1%

 
Menü
Súri Evangélikus Egyházközség
Templom
 

Templom

AZ EVANGÉLIKUS TEMPLOM FELÚJÍTÁSA

A helyi közösségben, a 390 főt számláló, a településünk közösségi életében jelentős szerepet vállaló evangélikus gyülekezetben régóta megfogalmazódott az igény az 1785-ben épült, többször, részeiben felújított evangélikus templom szükségszerű külső felújítása (vizes falazat szellőztetésének megoldása, vakolat-, tetőhéjazat-, lefolyórendszer, és a torony ablakainak cseréje). Az orgonát már 2005-ben felújították, és 2007-ben sor került a külső ablakok cseréjére is. A ’Bakonyalja- Kisalföld kapuja’ Vidékfejlesztési Egyesülethez 2009 januárjában benyújtott támogatási kérelmet, 2009 októberében jóváhagyta az Irányító Hatóság. A pályázat célja az súri Evangélikus Templom tetőszerkezetének és homlokzatának felújítása. A kapott támogatás összege: 17 197 921 Ft. A támogató határozat kézhezvételét követően 2011 márciusa és júliusa között valósult meg a beruházás kivitelezése a pápai székhelyű Euro-Bau STARTER Kft. által, állapotvizsgáló szakvélemény, statikai és építési engedélyeztetési tervdokumentáció alapján. A fejlesztés keretében a településünk megjelenésében jelentős szereppel bíró templomépületünk külső felújítását végezték el. A fejlesztés célja a településképünk, a hitéletünk és közösségi életünk fejlesztése volt, ezen keresztül az életminőségünk javítása, a helyi identitástudatunk és a turisztikai potenciálunk növelése. A külső felújítás során elbontották az elavult szerkezeti elemeket, helyükre új vakolat, tetőhéjazat, lefolyórendszer, toronyablakok kerültek, kiépítették a vizes falazatot szellőztető rendszert, a csapadékvíz-elvezető rendszert és új járdát alakítottak ki. A felújítással egy időben készült el a templom ablakát díszítő Luther rózsa, mely az evangélikus egyház jelképe, és a következőt hirdeti: „akkor leszünk igazán boldogok, ha szívünkbe fogadjuk a keresztet. Földi életünk is a rózsa szépségéhez hasonlóan mulandó. De vár reánk a mennyei boldogság, amely végtelen, amint a Luther-rózsát körülfogó gyűrű is a végtelenséget jelképezi.” A rózsa 73 cm átmérőjű, több száz üvegdarabból készítette ólmozásos technikával Horváth Tímea. Az ablak dísze mellett megcsodálhatják a járókelők a templom falát díszítő harangokat is, melyek szintén napjainkban kerültek az épültre. A 12 darab, különböző méretű harang előzetes tervek szerint a nap három szakában különböző harangjátékkal hívja fel a figyelmet majd az idő múlására. Sajnos jelenleg az anyagi körülmények ezt még nem teszik lehetővé, de bízunk benne, hogy a közel 100.000.- forintot, mely ennek megvalósításához szükséges, sikerül előteremteni, és újabb egyedi éke lesz településünknek. Forrás : Súri Trombitás

-2007. évben sor került a templom ablakainak cseréjére. A vörös fenyőböl készült ablakkeretekbe a hőszigetelési szabványnak megfelelő hőszigetelő üvegek kerültek. Fontosnak tartottuk, hogy az eredeti stílus, forma és szín megmaradjon. A nem rendszeresen templomba járó gyülekezeti tag észre sem vette a cserét.

A Súri Evangélikus Gyülekezet az Evangélikus Iskolában, majd később az Evangélikus imaházban tartotta Istentiszteleteit. Az anyakönyv bejegyzése szerint ezt vették el 1767-ben:**az oratorium az evangélikusoktól elvétetett.** Jelenlegi templomunkat 1785 márciusában kezdték el építeni, s még ugyanezen év advent 2. vasárnapján tartották benne az első istentiszteletet. Felszentelésére 1786 március 12.-én került sor.** Építéséhez a királyi helytartótanács 1783. december 22-én keltezett levelében azért járult hozzá, mert a gyülekezet családjainak száma egy fővel meghaladta a türelmi rendeletben meghatározott 100 főt.** A templomépítést gróf Zichy Miklós is támogatta. Fent maradt levelének tanúsága szerint:**Ezen kérelemben foglalt suuri jobbágyaimnak kérelmét meghallgatván templomhelynek az általuk kívánt Bartek Márton zsellér helyét oly móddal engedem, hogy háza helyett kimutatandó helyen más házat építsenek. A téglaégetést megengedvén ahhoz szükséges és elegendő fát is engedélyezek úgy mindazonáltal, hogy annyi ölfát vágjanak helyette és ezen engedélyemért a csatári erdőmből 20 öl fát Győrbe elvigyenek. Várpalota, 1784. aug. 25.** 1845-ben Turcsányi Gyula lelkész az esperes segítségét kéri a templom rossz állapota miatt. A faanyag korhadt, a tetőzet leroskadással fenyegetett. A templom felépítésekor ugyanis egy komáromi lebontott kaszárnya tetőanyagát építették be. 1857-ben a felújítást követően a falakat megemelték, a tetőt kijavították. 1882-ben tűzvész következtében a templom a lelkészi lakással együtt leégett. A torony elhamvadt, a harangok földre esve megrepedtek. A kis gyülekezet az újabb anyagi terhekkel nem tudott megküzdeni így a Klosterneuburg Apátság nyújtott segítséget, amely 10.000 db tégla és egy alapítvány létrehozásából állt. A felújítás után 1885-ben elkészült a karzat is. Számítások szerint 1890. évben a lelkészlakás is felépült. 1909-ben villámcsapás sújtotta a torony tetőszerkezetét, a faalkatrészek nagyon megrongálódtak. 1912-ben a templom süllyedése miatt ismét renoválásra szorult. A legutóbbi nagy felújítás 1985.-ben volt a templom 200. éves évfordulójára. Zászkaliczky Péter lelkész emberfeletti munka és szervezés árán végeztette el a templom teljes külső vakolatcseréjét, belső festését, padok cseréjét, és a vizesedő falak vegyszerrel történő szigetelő kezelését. Az áldozatos munkára jellemző, hogy a gyülekezeti tagok 265.000 Ft. összeget és a feljegyzések szerint 3.800 munkaórát fordítottak a felújításra. Az ünnepség 1985. Október 20.-án volt. Az ünnepi istentiszteleten Dr. Nagy Gyula az Északi Egyházkerület püspöke, Labossa Lajos esperes és Zászkaliczky Péter lelkész szolgált. A külső vakolat azóta is kitűnő állapotban van, azonban a templombelső felújításra szorul. Falak repedezettek, belső festés erősen elhasználódott állapotban van. Padlózat még a régi korok építészetét tükrözi, téglából van, ami nagyon hideg. Gyülekezetünk előtt álló feladatok közé tartozik a templombelső felújítása.

A képen látható Pécsett készült orgona vásárlására tett utalások 1920-ban találhatóak először. Az orgona pneumatikus traktúrájú, eredetileg táskaládás rendszerű, amely kb. két évtizede kúpládássá lett átalakítva.(??) Az eredeti hangszer Angster József és Fia pécsi orgonagyárában, 1914.-ben készült, op. 913. sz. alatt. Egy manuálos, 6 regiszteres. Manuál: C-f3, a pedálklaviatúra pedig C-d1 terjedelmű. A háború alatt teljesen elázott, kisebb feljavítás, elektromos levegőellátás megtörtént, de a szú rágta fában a levegő nem csak arra megy . amerre a kántor szeretné. **-2005. év pénzügyi gazdálkodás tervében szerepelt egy közepes nagyságú felújítás.** Három orgona készítő és felújító vállalkozó adott árajánlatot. 650,000 Ft. 780,000 Ft. valamint 2,500,000 Ft. Az első kettő árajánlatban csak a legszükségesebb javítás szerepelt, míg a nagyösszegű teljes felújítást takar, famunkálatokkal együtt. Árajánlatok az ÁFA.-t nem tartalmazzák. A presbitérium döntése alapján, csak a leg szükségesebb javítást végeztettük el, mert a parókia építése miatt nem állt rendelkezésre nagyobb összeg. Halaszthatatlan volt a faszerkezet konzerválása és a sípok intonálása, ami összességében 370.000 Ft. összegbe került. 2006. szeptemberében a hangszer egy korszerű, nagyteljesítményű levegőellátó motort kapott.

A templom belsejében látható üvegcsillárt Szabados Pál és neje Bécsi Julianna adománya volt 1906. Évben . Sajnálatos, hogy a tartó vasrúd leszakadt ezért a csillárgyertyák már nem állnak egyenesen.

Társoldalak
Püspökválasztás
Parókia
Hírek
Lelkészeink
Lelkészi Jelentések
Elérhetőség
Esperes Beiktatás.
Presbiterek
Konfirmáció
Alkalmaink
Nagyvelegi Tábor.
Finn kapcsolat
A választásokról
Régi képek
Bakonycsernyei Gyülekezeti Oldal
Súri Evangélikus Lelkész Blogja
Temető rendelet
 
Képek

Nyugati oldal
Főtér
Északnyugati oldal
Oltár
Templombelső
Templombelső
Az orgona vázszerkezete.
Orgona
Az orgona sípjai.
Sípok tisztításának folyamata.
 
© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster